Ако съдим по думите на корицата на "Майките" от Брит Бенет, историята изглежда стандартна макар и разказана по необичаен начин. "Майките" е като събирателно за неосъществените майки, бъдещите майки, изгубените майки, липсващите майки, незаинтересованите майки, майките които обикновено нямаме предвид, когато използваме думата "майка".
Надя е на 17, забременява и прави аборт. Смята, че така е по-добре, млада е, ще си продължи живота. И привидно го продължава. Но раната не минава. Раната, че е изоставена, че е сама. Съвсем скоро преди това събитие тя е загубила майка си, която се самоубива. Майката, която е дала живот на Надя, когато също е била на 17. Дали страхът, че ще повтори съдбата й е причина Надя да се реши да махне бебето? Или самотата? Тя обича Люк, но той нея не. Тя не иска да остане в този град, на това място, в този момент. Иска да отиде в колеж, иска да избяга, не иска да е майка, такива мисли минават през главата й в този момент. Взема сама важното решение, а родителите на Люк й помагат да го осъществи като осигуряват пари. На пръв поглед Надя успява да се справи и да продължи живота си, но тъгата остава с нея и направлява действията й.
Люк също е обременен с проблеми - травма в крака го изхвърля от кариера в американския футбол, а друга неприятна случка го оставя завинаги извън спорта. Всеки от тях е толкова млад, а вече носи бремето да е различен, отхвърлен, потаен, скрит в себе си и бягащ от света. Родителите му са набожни, но вярата няма място в задачата да "спасят" сина си от бремето да стане баща.
Появява се и третия участник - Обри. Тя става приятелка на Надя, без да знае за тежестта, която е в душата й. И тя си има тайни. Избягала е от майка си и поредния си "баща" заради своеволията му. Наранена е и търси себе си, двете се намират и създават трайно приятелство. Приятелство, което само мъж може да разруши. И ето го отново Люк в ролята на ухажор и съпруг на Обри. Съдбата се намесва и Надя се завръща в родния си град, защото баща й има нужда от нея. И миналото се завръща заедно с нея. Историята е на път да се повтори. Люк продължава да я привлича и тя него.
Те двамата са създали дете, което макар и неродено ги свързва. Обри се опитва да има дете, но не й се получава и когато най-после щастието да бъде майка й се усмихва, тя разбира, че двамата й близки хора не само имат връзка сега, но са преживели нещо, което ги е белязало за цял живот. Има тежки моменти в книгата, мен ме разстроиха, определено това преживяване оставя дълбок, скрит белег, който при тайно боли и никога не минава. Набляга се на отражението, което дава след години. Как не излиза от теб, чувството остава, болката остава. И вече нищо не е същото за нито един от тримата. Ражда се друго дете, а нероденото живее в мислите на майка си.
Брит Бенет е избрала интересен похват, за да предаде част от случващото се. Тя включва така наречените Майки от църквата, жени без лица и привидно без роля в събитията. Те са тези, които знаят всичко и "разкриват" тайната на Надя. Нещата се случват покрай тях, те ги интерпретират през призмата на живота си, през опита и разбиранията си и разказват историята. Малко вземат страна, не са съвсем справедливи. Няма виновни и невинни, всички страдат.
Оставя ми една тежест, може би защото съм минала по подобен път и разбута някакви спомени и мисли в мен. Натъжи ме този роман, сякаш беше ясно, че няма как да има щастлив край, сякаш всичко е безнадеждно, няма смисъл. Разчовърка рана, коричка, задълба, оголи нерв. Роман за изборите, които правим, за ролята на майката през целия ни живот, за присъствието на обществото, невидимо, но наблюдаващо, анализиращо и съдещо. Мярнах някъде, че "Майките" е YA роман, но според мен не е предназначен само за младата публика. Ако решите да го прочетете, споделете вас докосна ли ви или ви остави безразлични.
Ако съдим по думите на корицата на "Майките" от Брит Бенет, историята изглежда стандартна макар и разказана по необичаен начин. &...
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
0 коментара: